Kadry i płace – dlaczego prawidłowa obsługa kadrowo-płacowa jest ważna?

Kadry i płace – dlaczego prawidłowa obsługa kadrowo-płacowa jest ważna - foto

W każdej firmie zatrudniającej pracowników obsługa kadrowo-płacowa jest niezbędna. Na czym polega prawidłowa obsługa kadr i płac? Czy warto zlecić obsługę kadrowo-płacową specjalistom z zewnętrznego biura rachunkowego? Dlaczego prowadzenie kadr i płac jest tak istotne dla sprawnego funkcjonowania każdej firmy? Wyjaśniamy!

Obsługa kadrowo-płacowa – na czym polega?

Zakres zadań, które obejmuje obsługa kadr i płac, jest bardzo szeroki. Przede wszystkim obsługa kadrowa firmy to zarządzanie dokumentacją osobową pracowników. Polega to na prowadzeniu akt personalnych zatrudnionych osób oraz czuwaniu nad prawidłowym przebiegiem procesów zatrudniania i zwalniania pracowników.

Do zadań osób zajmujących się kadrami i płacami należą:

  • prowadzenie ewidencji urlopowej i zwolnień lekarskich,
  • przygotowywanie umów o pracę, zlecenie i o dzieło,
  • sporządzanie świadectw pracy,
  • przygotowywanie rozliczeń dla pracowników,
  • kontaktowanie się z ZUS i Urzędem Skarbowym.

Warto mieć na uwadze, że kadry i płace są blisko związane z księgowością. Otóż usługi księgowe dotyczą przede wszystkim rozliczeń podatkowych, zatem także wynagrodzeń dla pracowników.

Obsługa kadrowo-płacowa i jej znaczenie

Nie ma wątpliwości, że poprawna realizacja zadań związanych z kadrami i płacami ma niebagatelne znaczenie dla sprawnego funkcjonowania firmy. Wpływa ona na rzetelne zarządzanie całym przedsiębiorstwem i jest gwarancją wykonywania wszelkich czynności zgodnie z przepisami prawa. Ponadto porządek w kwestii kadr i płac oraz księgowości to zadowolenie pracowników, którzy zawsze otrzymują wynagrodzenie w odpowiedniej wysokości oraz nie muszą się obawiać żadnych problemów związanych z rozliczeniami.

Kadry i płace oraz usługi księgowe w rękach fachowców

Wiele firm decyduje się na korzystanie z usług biur rachunkowych w zakresie prowadzenia kadr i płac oraz działu finansowego. Jest to nie tylko sposób na oszczędność, ale także obiektywizm i profesjonalizm, jakie zapewnia powierzenie tych zadań fachowcom. Szczególnie korzystne jest to w zakresie pilnowania terminów oraz kontroli nad wszelkimi sprawami pracowniczymi. Biura rachunkowe oferują również wspomniane już wcześniej usługi księgowe, co jest dla przedsiębiorców bardzo wygodnym rozwiązaniem. Zakres obowiązków, jakie biuro rachunkowe przejmie od firmy, jest zawsze do ustalenia pomiędzy obydwoma podmiotami.

Alternatywą dla biura rachunkowego jest zatrudnienie specjalisty na etat. Niestety trudno znaleźć kogoś, kto zna się na wszystkim, co związane z kadrami i płacami, a jednocześnie świadczy usługi księgowe. Dlatego zwykle trzeba zatrudnić co najmniej dwie osoby. Tym samym rozwiązanie to oznacza wysokie koszty i z pewnością dużą niewygodę.

Biuro rachunkowe Low Tax – fachowość i profesjonalizm w kadrowości i nie tylko

Jeśli szukacie Państwo profesjonalnego biura rachunkowego, które pomoże w prowadzeniu kadr i płac, zachęcamy do skorzystania z usług Low Tax. Zajmujemy się kompleksową obsługą kadrowo-płacową zarówno dla firm zatrudniających kilku lub kilkunastu pracowników, jak i dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Oferujemy również usługi księgowe w pełnym zakresie.

Ze swojej strony zapewniamy ogrom wiedzy, pełen profesjonalizm w działaniu oraz rzetelność w wykonywaniu obowiązków. Dzięki naszym fachowcom zyskają Państwo pewność, że Wasza firma jest w dobrych rękach – już nie będziecie musieli martwić się obsługą kadr, płac i księgowości.. Zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z pełną ofertą naszych usług.