Stawki podatku VAT w Polsce

Stawki podatku VAT w Polsce - foto

Prowadzisz firmę, ale nie znasz się na prawie podatkowym? Dobry księgowy zadba o to, aby Twój biznes działał zgodnie z obowiązującym prawem. Dodatkowo, specjalista będzie prowadził dokumentację Twojej firmy i dbał o to, aby jej przychody były możliwie wysokie. Jednym z zagadnień, które ma duże znaczenie dla firmy, i w zakresie którego możesz otrzymać profesjonalne wsparcie, są obowiązujące w Polsce stawki podatku VAT.

Obowiązki podatnika VAT

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą, możesz dokonać rejestracji do VAT, stając się czynnym podatnikiem VAT. W przypadku niektórych form działalności jest to obowiązek. Stając się czynnym podatnikiem VAT jesteś zobowiązany do wystawiania faktur VAT za każdym razem, kiedy zawrzesz transakcję sprzedaży. Obowiązkowym elementem każdej wystawianej przez Ciebie faktury, są stawki podatkowe VAT, dotyczące przedmiotu sprzedaży, od których to stawek uzależniona jest z kolei wysokość podatku VAT, który zostanie wpłacony do urzędu skarbowego.

Klasyfikacje statystyczne

Kody CN, czyli Nomenklatura Scalona to jeden z elementów klasyfikacji statystycznych, mających istotne znaczenie dla celów określania stawek VAT. Dzięki wspomnianym kodom można przyporządkować towar do określonej stawki VAT. Kiedy określisz numer CN, będziesz w stanie ustalić dokładną stawkę podatkową VAT dla sprzedanego przez Ciebie towaru lub usługi. W przypadku wątpliwości związanych z wysokością stawki VAT, możesz wystąpić o wydanie WIS (wiążącej informacji stawkowej), która powinna Ci zostać wydana przez Dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej. WIS chroni podatnika w momencie ewentualnej kontroli.

Podstawowa stawka oraz możliwości jej obniżenia

Wszystkie zasady dotyczące opodatkowania oraz informacje o wielkości stawek, można znaleźć w ustawie o VAT, ze szczególnym uwzględnieniem działu VIII oraz załączników do tej ustawy. Podstawowa stawka podatku VAT w Polsce wynosi 23%. Jednak dobry księgowy w wielu sytuacjach będzie w stanie wykorzystać przepisy pozwalające na obniżenie stawki podatkowej VAT.

W załączniku nr 3 można znaleźć usługi oraz towary, na które obowiązuje 8% stawka VAT. Na liście niżej opodatkowanych towarów i usług znajdują się m.in.: książki, artykuły budowlane, remontowe i te, które służą do modernizacji oraz termomodernizacji. Z kolei w załączniku nr 10 znajdziesz listę towarów, na które obowiązuje 5% stawka VAT. Do towarów znajdujących się na tej liście należy większość produktów spożywczych, smoczki oraz urządzenia pamięci trwałej. Istnieją również towary, na które obowiązuje 0% stawka VAT. Znajdziesz je w załączniku nr 8 oraz w art. 83 ust. 1, w której opisano przypadki szczególne, pozwalające na skorzystanie z 0% stawki VAT.

Jak pomoże Ci księgowy?

Prowadzenie dokumentacji firmy oraz dbanie o jej prawidłowe rozliczanie się z urzędem skarbowym może sprawiać przedsiębiorcy pewne trudności. Dotyczy to nie tylko podatku VAT, ale też wielu innych danin, którymi obciążone są przedsiębiorstwa. Polskie prawo jest w tej kwestii dosyć zagmatwane. W zależności od formy działalności, a często również branży, obowiązują inne przepisy i podatki. Co więcej, prawo nieustannie się zmienia, a obowiązkiem przedsiębiorcy jest nadążanie za zmianami. Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twoja firma działa w sposób legalny, zatrudnij specjalistów, znających się na prawie podatkowym. Księgowy zadba o to, abyś rozliczał się w sposób poprawny i nie popełniał błędów związanych z płaceniem podatków. Pozwoli to zachować porządek w dokumentacji oraz uniknąć kar nakładanych przez urzędy skarbowe.